Home

Averages 16-17

Bowling Centers

Directors

Hall of Fame

PSBA News & Links

Tournaments        

Upcoming Events

Beaver County Bowling Hall Of Fame

 

Dedicated to honoring those men and women whose efforts have
contributed to the growth and welfare of the game of bowling in
Beaver County by their ability and/or through meritorious service!

 

2017

*Eugene E. Crawford, Anthony M. Forte, Virginia F. Fletcher, Shirly A. Hollen

2015

Chuck Bible, Harold (Brad) Davidson, Red Corwin, Richard Schukert, Jr.

2013

Harold Dickerson, Mark Everette, William Hulme Jr., Edwin Walters

2011

Brenda Cain, Judy Konitsney, William Hulme Sr., Robert Kaminski

2009

Kristine Powell, Arthur Byers Jr., David Ambrose, Ronald Territo

2007

George Christian, Stephanie Adkins, Gregory Marchuska

2005

Michael Shenesky, Stella Zinaich, Pete Blattner

2003

Ronald Franceski, Daniel C. Lucci

2001

*John 'Kurt' Leitschaft, Mary McConaughy, *Ricardo 'Rick' Pinti

1999

*George Anderson, *Wilber Whitted,
*Darlene (Glover) Leonard

1997

Beryl Miller Jr.,
Betsy Lavrusky, *Harold Rittenhour, *Betty Fodor

1995

Richard Prestopine, Harold Beck, Mary Suckow

1993

*Harold Haney Jr., Charles DeFrancesco,
*Evelyn Davidson

1991

*Francis Mann,
Donna Kountz, *Charles "Chick" Corona

1989

*Joseph "JoeDee" D'Agostino, *Edith Heaton, *Barbara Leech

1988

*Vincent Sikich, *Joseph "Yogi" Branchetti, *Elizabeth Lazorisak

1987

 *Steve "Whitey" Pucevich, *Ralph Heckel,
*Betty George

1986

*George Senchak, *Edward Timm, *Marion Borghi, *Ada Joseph

1985

Jerry Helesik, *Harris Shephard, *Eunice Phillips

1984

*Albert Troiani, *William Superak, *Johnnie Lacher

1983

*Elmer Papa, Donald "Ace" Ware Jr., *Julia Wolfe

1982

*James J. Nairos, *Tony "BoBo" Matz,
*Alex Sims, *Dorothy Schuman

1981

*Frank Zvonar, *Andrew Yuhasz, *Lolita Pinti

1980

*Beryl Miller Sr., *William Howarth, *Joseph Nemeth, *Velma Tosh 

1979

*Nicholas Rodich. *Fred Hermann, *Vincent Beane, Norma Morgan

1978

*James McGovern, *William Shaffalo,
*Anona Miller

* Deceased

Committee Members
Kurt Leitschaft, Ronald Territo, Stephanie Adkins,
 Red Corwin, Brenda Cain, Daniel C. Lucci, George Christian, Stella Zinaich,
Charles DeFrancesco, Judy Konitsney, Art Byers Jr., Gary Reese (USBC YA)

Nomination Forms

Superior Performance (Word|PDF)

Meritorious Service (Word|PDF)